אודות אוסף יגאל אהובי

אוסף יגאל אהובי לאמנות

אוסף יצירות האמנות של יגאל אהובי נולד מתוך אהבה ותשוקה לאמנות עכשווית. זהו אוסף פלורליסטי שמאגד בתוכו מגוון רחב של יצירות ונוגע ברבדים שונים של יצירה. כיום כולל האוסף כ-1150 עבודות אמנות, כמחציתן של אמניות ואמנים ישראלים והשאר של יוצרים בינלאומיים. בין היתר יש באוסף יצירות פוסט קונספטואליות, צילומים מודרניים, עבודות מינימליסטיות, ציורים אירופאיים וכמובן אמנות ישראלית.

אוצרי האוסף

בעת הקמת האוסף אצרה אותו טל בן צבי חוקרת אמנות, מקימת גלריית הגר ביפו וזוכת פרס אוצר מטעם משרד התרבות בשנת 2008. אחריה נכנסה לתפקיד שרית שפירא ז"ל שבנוסף להיותה אוצרת הייתה חוקרת, כותבת ומרצה לאמנות באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים.
כיום אוצר את האוסף מתן דאובה. מתן עבד לצידה של שפירא משנת 2012. הוא היה גם אוצר ביריד צבע טרי ואחראי על חממת האמנים העצמאיים מטעם היריד.

מטרת האוסף

מטרתו של אוסף יגאל אהובי היא לסמן ולשמר את המגמות הבולטות באמנות העכשווית; מגמות שמייצרות שינוי בחשיבה על האמנות ובהתבוננות בה, שמשפיעות על תהליכי היצירה, על חוויית הצופה ועל האמנות עצמה. מיום הקמת האוסף הקפידו כל אוצריו, יחד עם אהובי, לבחור גופי עבודה בעלי השפעה ומשמעות מן הזירה המקומית והבינלאומית כאחד.

 ציוני דרך

בין השנים 2008 ו-2013 הוענקו מטעם אוסף האמנות של יגאל אהובי פרסים לשמונה אמנים ואמניות מבטיחים במסגרת יריד האמנות העכשווית צבע טרי. בנוסף להכרה ולפרס הכספי שחולק, האוסף גם רכש יצירות של האמנים הזוכים.

בין השנים 2014 ו- 2016 נערכו חמש תערוכות שהציגו יצירות מתוך האוסף בגלריית שרייבר שבאוניברסיטת תל אביב. שלוש התערוכות הראשונות כונו "טרילוגיית בבל" ונאצרו על ידי שרית שפירא ז"ל. הראשונה מביניהן, "המגדל הבוער", עסקה בצילומם הממשי ובמשמעותם המטאפורית של מגדלים מודרניסטיים. השנייה, "שממה הורה", הציגה אסונות לאומיים מתוך פרספקטיבה של זמן. השלישית, "קירות נמסים", בחנה אלמנטים ותפיסות מתחום הארכיטקטורה בנקודות זמן שונות.
התערוכה הרביעית של האוסף נאצרה במשותף על ידי יגאל אהובי ומתן דאובה. תערוכה זו התמקדה בעבודותיהם של שני אמנים ישראליים מובילים: סיגלית לנדאו ומשה קופפרמן. המשותף לעבודותיהם הוא ההתמקדות במערכתיות, בסדר ובמקצב. הצגתם יחד הביאה נקודת מבט מרתקת על אופן צמיחתה של אמנות בסטודיו ועל מקומה בחיינו.

התערוכה החמישית, "אנשים", נאצרה על ידי מתן דאובה ועסקה באמנות הדיוקן. התערוכה הציגה קשת רחבה של גישות ליצירת הדיוקן באמנות המודרנית והעכשווית.

אוסף האמנות של יגאל אהובי ממשיך לרכוש ולהשאיל יצירות אמנות בארץ ובעולם. הנהלת האוסף נמצאת בקשר ישיר ומתמשך עם גלריות, מוסדות אמנות ואמנים ואמניות מקומיים ובינלאומיים.

הירשמו לניוזלטר שלנו