יגאל אהובי

איש העסקים הישראלי יגאל אהובי נוהג להשקיע בנדל"ן מסחרי בארץ ובחו"ל. בנוסף הוא חבר מועצת המנהלים במוזיאון תל אביב ואספן נלהב של יצירות אמנות עכשוויות.

לדידו של אהובי, באמנות העכשווית קיים כוח תרבותי אשר משקף את מצבה של החברה ומטביע בה חותם. אהובי מתעניין במיוחד בזרמי אמנות היסטוריים שהשפיעו על אמנים רבים לאורך הדורות ובהשתקפותן של אותן השפעות בתהליכי היצירה, ביצירות עצמן, ובעיני הצופה. הוא קשוב בפרט לשדה האמנות הישראלית, על הרעיונות, האסכולות, האמנים והאמניות שיוצרים אותו יש מאין. בעיני אהובי, אמנות ישראלית היא מעין פריזמה שמבעדה ניתן להבין את האמנות בצורה ייחודית.

התהוות האוסף

אוסף האמנות של יגאל אהובי החל לקרום עור וגידים בעשר הראשון של המילניום, כאשר תשוקתו וסקרנותו של אהובי לאמנות עכשווית הניעו אותו לבחון ולהכיר לעומק יצירות אמנות, אמנים, גלריות ומוזיאונים. כיום מונה האוסף כ-1150 יצירות, כמחציתן עבודות של אמנים ואמניות מישראל והיתר של אמנים מכל רחבי העולם. בין היתר כולל האוסף יצירות אמנות עכשווית ישראלית ואמנות אירופית משנות ה-80 וה-90, יצירות אמנות פוסט קונספטואלית לצד מינימליזם, עבודות ציור וצילום לצד וידאו-ארט, פיסול ומיצבים. הגיוון של יצירות האמנות באוסף נובע מטעמו האישי של האספן. בעבר ליוו את אהובי האוצרות טל בן צבי ושרית שפירא ז"ל, וכיום אוצר את האוסף מתן דאובה.

 תמיכה באמנות

מן השנה הראשונה לקיומו של האוסף היה יגאל אהובי התומך הראשי ביריד האמנות השנתי "צבע טרי". בין השנים 2008 ו-2013 אף נהג להעניק פרס בשם "פרס האמן/ית המבטיח/ה", לאמן או לאמנית בתחילת דרכם אשר הציגו ביריד. בין השנים 2014 ו-2016 הוצגו עבודות מתוך האוסף בחמש תערוכות בגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר באוניברסיטת תל אביב, ועבור אמנים בינלאומיים רבים זו הייתה הפעם הראשונה בה עבודותיהם הוצגו בישראל.

משנת 2016 מתמקד אהובי באיסוף יצירות של אמנים שהתחבבו עליו במיוחד, ביניהם מרלנה דומא, לוק טוימס, גאורג בזליץ ורוברט מייפלתורפ. הוא גם תומך בתערוכות שונות ומגוונות המוצגות במוזיאון תל אביב, כך לדוגמה בין השנים 2018 ו-2020 תמך בתערוכות של לואיז בורז'ואה, הירושי סוגימוטו, וג'ון ג'ארד. כמו כן הוא נוהג להשאיל עבודות מן האוסף לתערוכות בישראל ובחו"ל.

במקביל אהובי ממשיך להרחיב ולהעשיר את האוסף בעבודות חדשות שהוא רוכש מגלריות, ממוסדות וכן ישירות מאמנים ואמניות בארץ ובעולם.

הירשמו לניוזלטר שלנו