גן-העדן האבוד של דרור דאום

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest

גן-העדן האבוד של דרור דאום

סדרת התצלומים של דרור דאום Paradise Lost (גן-העדן האבוד) הוצגה לראשונה ביריד "צבע טרי" אשר התקיים בנמל יפו בשנת 2010. דאום הוא האומן השני שזכה בפרס האומן המבטיח ביריד.

סדרת התצלומים של דרור דאום Paradise Lost (גן-העדן האבוד) הוצגה לראשונה ביריד "צבע טרי" אשר התקיים בנמל יפו בשנת 2010. דאום הוא האומן השני שזכה בפרס האומן המבטיח ביריד.

הקשר של דאום עם יפו החל עוד בשלבים הראשונים של פיתוח הסדרה. דאום מספר כי צילומיו “התחילו מתוך אוספי שקופיות שאספתי משוק הפשפשים. אחרי תהליך מיון השארתי את תצלומי החיות שנעשו על ידי תיירים ישראלים בחו"ל". השקופיות – שאריות מערבי הקרנת שקופיות שהיו נפוצים בעבר, שיש בהן זיכרונות של תיירים אנונימיים ממקומות אקזוטיים – קיבלו חיים חדשים בעבודתו של דאום. הוא בודד את הדימויים של החיות שמצא בשקופיות באמצעות סריקה ופוטושופ, ולאחר מכן הסתובב עם מצלמתו (מצלמה מקצועית בפורמט 4 על 5 אינץ') ברחבי הארץ וחיפש סביבות מחיה חדשות לחיות.

DROR DAUM
No.24 (from the series: Paradise Lost), 2010

פיסות הטבע שבחר לצלם מדגימות את המפגש בין האדם לטבע, למשל שדה נטוש לצד אזור תעשייה, גן מטופח מחוץ לבניין משרדים או חוף ים עירוני. החיות מהשקופיות 'הולבשו' בתוך הנופים שצילם והוטמעו בהם, וכך נוצר היבריד חדש ומדומיין הגורם לצופים לתהות על פשר התצלום.

DROR DAUM
No.36 (from the series Paradise Lost), 2010

 

ישנו היבריד נוסף בתצלומים של דאום.

לדבריו, התצלום “מכיל למעשה שני סוגי מבט, שתי שפות צילום שונות: האחת חובבנית, צילומי סנאפ־שוט תיירותיים, והשנייה צילום איטי ומושכל של נופים". אי אפשר שלא לחשוב על משבר האקלים כשמסתכלים על התצלומים – החיות ברחו אולי מסביבת המגורים הטבעית להן, ונסו מחוסר ברירה לסביבת המגורים של בני האדם. בתצלומים יש שלווה מסוימת, אך זו מופרת ברגע שמבינים את התמונה בכללותה, ואז הפסטורליה לכאורה הופכת לדיסטופיה.


1041 Dror Daum, No.22 (from the series: Paradise Lost), 2010, edition 1 of 3, Color Photograph, 60 x 70 cm

 

דאום בתצלומיו אינו שואף לייצג את המציאות, אלא דווקא לערער על קונספציות ואמיתות רווחות. כותרת הסדרה Paradise Lost מתייחסת לפואמה האפית של ג'ון מילטון שהתפרסמה ב-1667, ומגוללת את סיפורם של אדם וחווה, את גירושם מגן העדן ואת עלייתו של השטן. דאום, כמו מילטון, יוצר דימוי עם הפרעה, דימוי שמהדהד ומזכיר לנו את שבריריותו של העולם ואת האחריות שיש לבני האדם כלפי העולם.

_

השבוע נתלתה התערוכה במרפאת מחלימי הקורונה וטיפולי המשך שתיפתח בקרוב במרכז הרפואי וולפסון. היצירות הושאלו לבית החולים על ידי אוסף יגאל אהובי לאומנות במטרה לשמח את המחלימים מקורונה.

 

אודות האמן

דרור דאום (נ. 1970, ישראל) צלם ואומן ישראלי, חי ועובד ביפו, בעבודתו הוא מוציא מהקשרם המקורי דימויים שהוא מוצא ואוסף, ובונה להם הקשר וסביבה חדשים. בעזרת שנינות וחשיבה יצירתית מקורית, בונה דאום עולמות שמשקפים את האבסורד שלפעמים נראה שגרתי בעולמנו. דאום הוא בוגר התואר השני של האקדמיה לאמנות בצלאל, וזוכה פרס עידוד היצירה ופרס אוסף יגאל אהובי לאומן המבטיח. דאום הציג תערוכות יחיד במוזיאון ישראל, ירושלים (2012); בגלריה נגה לאמנות עכשווית, תל אביב (2004 ו-2007); במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית (2003); בגלריה אלון שגב, תל אביב (2002); בגלריה ג'ולי מ', תל אביב (2013); ובמרכז לאמנות עכשווית בתל אביב (2014). כן השתתף דאום בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם.

Read More

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשמו לניוזלטר שלנו