המתוארות: דיוקנאות נשים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest

המתוארות: דיוקנאות נשים

יום האישה הבינלאומי נתפס כיום לציון כבוד ואהבה למין היפה, ובמקביל יום לציון המאבק להשגת שוויון בין המינים. באזורים רבים האירוע איבד את גונו הפוליטי, אך עבורנו יום האישה מזכיר מידי שנה את המאבק על מה שנראה מובן מאילו, הפיכת מעמד האישה לשווה. 

באסופת עבודות זו מתוך אוסף יגאל אהובי לאומנות, בחרנו להתמקד בסדרת העבודות "אשלון ביוטי" של חנה סהר – סדרת דיוקנאות שמציגה את האופן בו אנו מסתכלים על נשים בגילאים שונים. 

Hanna Sahar Untitled (from Ashlon Beauty), 2010
Hanna Sahar Untitled (from Ashlon Beauty), 2010

בסדרה "אשלון ביוטי" ("איזה יופי" בעיראקית) מציגה חנה סהר נשים ממוצא עירקיות בשלבי חייהן השונים וכולן מצולמות בדיוקנאות פנים על רקע ניטרלי המדגיש את גילן מעמדן ומעצימות את הדימיון.

סהר בוחרת לצלם דיוקנאות של נשים מזרחית – צעירות ומבוגרות, נשות משפחתה, בפרט דיוקן פנים של אמה, שבהן היא מזהה עוצמה נשית. הניתוק מגוף המצולמת הינו גם ניתוק מהסביבה ממנה היא באה. 

סהר אינה מכתיבה בפנינו את המציאות כפי שהיא רואה אותה אלא בוחרת להעצים את הקיים. הצילומים מצולמים בחושך – חלקם בצבעים עזים וחלקם רגועים יותר – חלקם בחשיפת ארוכות היוצרות טשטוש קל התורם למראה הייחודי של המצולמות. 

שרית שפירא, קטלוג התערוכה:

"…אם יש משהו משותף לפנתיאון הנשים הזה (מעבר לשייכותן לשושלת היוחסין העיראקית), הרי הוא קשור למראה הזה של בעלות סוד – סוד שקיומו נודע מעצם היותן קרובות גם רחוקות, תמיד במישור הקדמי של חלל התמונה בעוד מבטן נעוץ אי-שם במרחקים, בנימי נפשן, במקום שאיש לא יעז לגעת בו והוא שייך אך ורק לאשה מסוימת, אחת ויחידה, בלתי מתמסרת, בלתי ניתנת לשכפול או לחלוקה."

 

מה כוחה של המצולמת? ומה היא מרגישה? 

אנו מזמינים אתכן.ם להרהר בסוגייה זו בעידן שבו תמונה שווה אלף מילים, אך גם יכולה להציג מציאות מעוותת. 

Hanna Sahar Untitled (from Ashlon Beauty), 2010
Hanna Sahar Untitled, 2010

חנה סהר (נ. 1966, תל אביב) היא אחת האמניות הבולטות בדור הביניים של שדה הצילום הישראלי.
צילומיה של סהר חובקים קשת רחבה של נושאים – דיוקנאות, נופים ומראות שמימיים, וברבות מעבודותיה מועצם הפן הלא ריאליסטי והקסום.
ב-2009 החלה סהר ביצירת סדרה מרובת פריטים בשם ״אשלון ביוטי״, אשר עסקה בדיוקנאות נשים ממוצא עיראקי בגילאים שונים.
בסדרה אחרת עסקה סהר בדימויי נופים שמימיים, על האורות והמאורות המתגלים בהם. סהר הציגה תערוכות יחיד בארץ ובעולם, השתתפה בתערוכות קבוצתיות ועבודותיה כלולות באוספי מוזיאונים מובילים ובאוספים פרטיים.

 

Read More

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשמו לניוזלטר שלנו