התשוקה לאמנות בעידן הקורונה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
הערב האחרון, 2011, נטליה זורבובה
הערב האחרון, 2011, נטליה זורבובה

התשוקה לאמנות בעידן הקורונה

הערב האחרון, 2011, נטליה זורבובה

חוויית האמנות בעידן הקורונה

נגיף הקורונה עצר את העולם מלכת. השפעתו הורגשה היטב בכל תחומי החיים. לצד פגיעה בענפים רבים במשק, כמו התעופה, התחבורה, התיירות והמסעדנות, גם עולם האמנות ספג מכה קשה. הנחיות משרד הבריאות מנעו מחובבי אמנות להגיע למוזיאונים ולגלריות, ירידי אמנות בכל העולם בוטלו, ותערוכות נדחו למועדים לא ידועים, מה שפגע לא רק במוסדות ובאספנים, אלא גם, ואולי במיוחד, באמנים עצמם.

יחד עם זאת, באמנות כמו באמנות, מתוך המגבלות והחסמים צמחו לא מעט פתרונות יצירתיים. גלריות, מוזיאונים ויזמים עצמאיים בישראל ובעולם מצאו דרכים לספק את הצורך של הציבור באמנות גם כשנראה היה שזה בלתי אפשרי. להלן סקירה קצרה של פתרונות לצריכת אמנות מרחוק. כמובן, שאף אחד מהם לא מהווה תחליף למפגש בלתי אמצעי עם יצירה, אך יש כאן בהחלט כמה אלטרנטיבות מעניינות שמאפשרות מפגש אחר בין צופה ליצירה במרחב הווירטואלי.

דלתות המוזיאונים נסגרו, אך האמנות לא פסקה

נתחיל באיטליה שספגה מכה קשה מאוד מנגיף הקורונה, ודווקא ממנה יצאה בשורה דיגיטלית עבור חובבי האמנות. גלריית Scuderie del Quirinale שברומא נערכה בהתרגשות לפתיחת תערוכה מיוחדת לציון 500 שנים למותו של צייר הרנסנס רפאל. שלושה ימים בלבד לאחר הפתיחה החגיגית נאלצה הגלריה לסגור את שעריה לקהל בשל הקורונה, אך שעריה הווירטואליים נותרו פתוחים. הגלריה מילאה את ערוץ הYouTube שלה בסיורים מצולמים של תערוכה זו ואחרות ואף העשירה את האתר שלה בפעילויות ותוכן רלוונטי לילדים. התערוכה, שהייתה אמורה להסגר בתחילת יוני, כבר נפתחה שוב לקהל ותוצג עד סוף אוגוסט.

עוד באיטליה, מוזיאון Castello di Rivoli שבטורינו, השיק פלטפורמה ייעודית להנגשת האמנות והתרבות לקהל הרחב. הפלטפורמה, המכונה Digital Cosmos, כוללת צילומים של יצירות אמנות בסטילס ובווידאו, בליווי הסברים אודות תהליכי היצירה שלהם. גם גלריית Uffizi שבפירנצה מאפשרת סיורים וירטואליים ואף תגברה את פעילותה באינסטגרם ובפייסבוק.

מוסדות אמנות אחרים באירופה השתמשו בכלים דיגיטליים כדי להמשיך לשמור על קשר עם הקהל. כזה הוא למשל מוזיאון הLouvre הידוע שבפריז, שהיה מן הראשונים לסגור את שעריו בגלל דרישת העובדים במקום, החשופים למבקרים מכל העולם. כעת, עד שיפתח שוב המוזיאון למבקרים בתחילת יולי, ניתן להתבונן במונה ליזה וביצירות אמנות מרהיבות נוספות ב-360 מעלות ובצירוף הסברים מעמיקים.

סיור מקוון מושקע למדי אפשר לערוך גם בDalí Theatre-Museum, המוקדש ליצירותיו של האמן הספרדי סלבדור דאלי. המוזיאון עצמו מחולק לאגפים ולחדרים שונים, בהם ניתן לערוך סיור בתחנות חייו של האמן תוך התבוננות בעבודותיו. יש אומרים שהחוויה הווירטואלית דומה מאוד לביקור פיזי במקום.

ובעצם, למה לעצור באירופה? חיפוש קצר מעלה שורה ארוכה של מוסדות אמנות ידועים שמצאו ברשת את הפתרון לסגירת הדלתות: החל ממוזיאון הגוגנהיים במנהטן, שמלבד התרשמות מקוונת מיצירות אמנות מודרניות, מציע גם הזדמנות להתרשם ווירטואלית מהמבנה הארכיטקטוני עצמו; ועד למוזיאון האמנות המודרנית MMCA בסיאול, שכל שש קומותיו השופעות יצירות אמנות זמינות באופן מקוון למבקרים מכל העולם.

גם בישראל אפשר ליהנות מאמנות מהבית

 

מוזיאון תל אביב שנסגר למבקרים ממש זמן קצר לאחר שעלתה תערוכתו של אמן הפופ ג'ף קונס, הספיק להשלים מהלך היערכות דיגיטלית בדיוק לפני פרוץ המגיפה. ערוץ הVimeo של המוזיאון מכיל כ170 סרטונים, שכוללים סיורים בתערוכות, אירועי שיח גלריה והרצאות על תערוכות. טניה כהן עוזיאל, מנכ"לית המוזיאון ראתה בימי הקורונה הזדמנות לעדכן ולהעשיר את הפלטפורמות הדיגיטליות של המוזיאון. כך במהלך שבועות הסגר הספיק צוות המוזיאון לסגור פערים, לצלם יצירות חדשות, לתעד תערוכות ב360 מעלות וליצור פלטפורמות חדשות סביב האוסף.

קרדיט למאמר המקורי- https://www.tiuli.com/articles/720/%D7%A7%D7%A6%D7%AA-%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%AA-%D7%99%D7%95%D7%A6%D7%90%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99-%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%90%D7%9C%D7%99-%D7%91%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%99%D7%90%D7%95%D7%9F
סיור וירטואלי במוזיאון תל אביב

גם מוזיאוני חיפה דאגו לאפשר לקהל לצרוך אמנות מהבית. בנוסף לסיורים וירטואליים מודרכים, שיתפו מוזיאוני חיפה הרצאות מקוונות המאפשרות הצצה ייחודית אל מאחורי הקלעים של התערוכה ואל מלאכתם של אוצרי המוזיאון. הציבור גם הוזמן להשתתף בסדנאות יצירה מצולמות, כמו סדנת מובייל, אנימציית סטופ-מושן וקוולינג. חנויות המוזיאון הציעו למכירה ערכות פנאי עם החומרים הנדרשים, חוברות יצירה ופאזלים כדי לאפשר לא רק צריכת אמנות והעשרה תיאורטית אלא גם יצירה.

המיטה של פולה בן גוריון, שדה בוקר, 2012, שרון יערי
המיטה של פולה בן גוריון, שדה בוקר, 2012, שרון יערי

יוזמות עצמאיות בשם ולשם ההשראה

לא רק מוזיאונים וגלריות פעלו להנגשת האמנות בתקופת המגיפה. בחודשים האחרונים צצו גם לא מעט יוזמות עצמאיות מעניינות ואף מעוררות השראה. אחת מיוזמות אלה היא של ליאור זלמנסון, שהקים קבוצת פייסבוק ייעודית לחובבי תרבות ואמנות אשר היוותה אלטרנטיבה וירטואלית למפגשים פיזיים. הקבוצה, "תרבות בימי קורונה", שאבה השראה מהמעבר של מוסדות חינוך ללמידה מרחוק, ואיפשרה לכל מי שהאמנות בנפשו להמשיך להיחשף לסוגים שונים של אמנות, לדון בה עם חברי וחברות הקבוצה, להשתתף בכנסי תרבות דרך פלטפורמת זום ואף ליזום הרצאות ודיונים וירטואלים.

יוזמה אחרת היא Degorla, של היזם דקל נחמן. רגע לפני הטלת המגבלות המחמירות של משרד הבריאות נחמן עוד ליווה את אימו הצלמת מירה נחמן בתערוכה שהציגה. הוא הבחין בכך שכמות המבקרים יורדת מדי יום וביקש למצוא פתרון להמשך הצגת התערוכות. במהירות, כמעט מבלי לחשוב על מודל עסקי, פנה נחמן לכמה גלריות, גייס צוות קטן והקים אתר אינטרנט בו מוצגות יצירות ממגוון תערוכות. היצירות המונגשות באתר מצולמות בטכנולוגיה של 360 מעלות. ניתן לשוטט בין נקודות נבחרות בכל תערוכה, ולהתבונן ביצירות מזוויות וממרחקים שונים. הפלטפורמה החדשה של נחמן התקבלה בהתלהבות רבה הן בקרב האמנים והאמניות והן בקרב הגלריות והמוזיאונים. רבים הצטרפו ומוצגים באתר ביניהם גלריות גורדון, רוזנפלד ושלוש, המרכז לאמנות עכשווית CCA, מוזיאון תל אביב ועוד. לעת עתה הצפייה זמינה וחינמית לכל. טכנולוגיית הצילום תומכת גם בסיורי מציאות מדומה בחללי התצוגה.

לסיכום, נגיף הקורונה אמנם מנע מאיתנו לצאת מהבית ולהתקהל, אבל הוא לא עצר את האמנות.

Read More

גן-העדן האבוד של דרור דאום

סדרת התצלומים של דרור דאום Paradise Lost (גן-העדן האבוד) הוצגה לראשונה ביריד "צבע טרי" אשר התקיים בנמל יפו בשנת 2010. דאום הוא האומן השני שזכה בפרס האומן המבטיח ביריד.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשמו לניוזלטר שלנו