תומס רוף דיוקן עצמי, 1987

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest

תומס רוף דיוקן עצמי, 1987

בדיוקנאותיו תומס רוף לא מנסה לתפוס מציאות אלא ליצור מציאות; ליצור תמונה. התמונה לא מנסה להציע אמת אחרת מלבד האמת שלה. זה אולי נשמע בנאלי, אך כשתומס רוף החל את הפרויקט של הפורטרטים שלו, בשנות השמונים של המאה הקודמת, הצילום היה תחת השפעה של אמנות הפופ והאמנות הקונספטואלית. באותה עת, עקרונות חשובים של הצילום הגרמני על אמת ותיעוד כמו גם המסורת הטיפולוגית-מדעית של הילה וברנד בכר לא היו בזרם המרכזי בכלל.

רוף החזיר את הדיוקן הצילומי למקומו, וניצל את המעמד הרעוע של הדיוקן המסורתי באמנות של שנות השמונים. מעבר לגישתו המסורתית לצילום,הוא בחר לצלם אנשים 'רגילים' וניצל את מיטב הטכנולוגיה של הזמן כדי ליצור צילומים בעלי חדות מקסימאלית, ולהדפיס אותם על משטחים גדולים. כל זה היה מנוגד לגמרי לגישת הפופ ארט, שיצרה הפשטה של אנשים ובנתה דמויות, תפקידים וארכיטיפים.

כאן בפורטרט העצמי, רוף מסיר את משקפי הראיה שלו, את האפרטוס שבאמצעותו הוא רואה, או רואה יותר טוב, זוהי תנועה של כנות מצד אחד, ושל יהירות מצד שני.

אודות האמן

תומס רוף הוא צלם גרמני שמתגורר ועובד בדיסלדורף שבגרמניה. יצירותיו כוללות בעיקר צילומים של בתים, דיוקנאות חמורי סבר, אירוטיקה מטושטשת, פוטוגרמות ועוד. המכנה המשותף המרחף מעל רוב יצירותיו הוא הצילום לאו דווקא כדרך לתאר או ללכוד את המציאות כמות שהיא, אלא להציג דרך להתבוננות במטרה לעורר את המחשבה.

רוף נולד ב-1958 בגרמניה והחל לצלם כשהיה בן 16. תחילה צילומיו שאבו השראה מצילומים שראה במגזיני צילום של חובבים, אולם לאחר שלמד צילום באופן מסודר אצל הילה וברנד בכר בקונסטאקדמי פיתח את הסגנון הייחודי שמלווה אותו עד היום. כיום, הוא ממשיך לצלם וליצור מן הסטודיו שלו בדיסלדורף, ועבודותיו מוצגות במוסדות אמנות בכל רחבי העולם.

Read More

גן-העדן האבוד של דרור דאום

סדרת התצלומים של דרור דאום Paradise Lost (גן-העדן האבוד) הוצגה לראשונה ביריד "צבע טרי" אשר התקיים בנמל יפו בשנת 2010. דאום הוא האומן השני שזכה בפרס האומן המבטיח ביריד.

קרא עוד »

2 מחשבות על “תומס רוף דיוקן עצמי, 1987”

  1. נהניתי מאוד לקרוא את הכתבות בבלוג. אמנם איני יודעת מי הכותב/ים, אבל בכל זאת רוצה להחמיא על הכתיבה הרהוטה, העניינית והקולחת.
    תודות! למדתי רבות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשמו לניוזלטר שלנו